Nieatrakcyjni mile widziani

Nieatrakcyjna fryzjerka, rzeźnik poliglota, cukiernik przyciągający „słusznym“ wyglądem – marzenia pracodawców o idealnym pracowniku mogą często przybrać kuriozalną formę!

Pół biedy, jeśli pracodawcy przekraczają jedynie granice dobrego smaku, gorzej, gdy balansują na granicy norm prawa.

Joanna Piec-Gajewska, ekspert Portalu Praca.pl wspomina jedno z zaskakujących zleceń złożonych przez pracodawcę – właściciela salonu fryzjerskiego. Jako jedno z kryteriów naboru chciał on umieścić w ogłoszeniu informację, że poszukuje fryzjerek, które… nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. – Osoba ta wychodziła z założenia, że zbyt atrakcyjne pracownice będą wpędzać w kompleksy klientki, przez co mniej osób będzie odwiedzać salon – wspomina Joanna Piec-Gajewska.

Wymagania poza normą
Okazuje się, że lista takich „nietypowych oczekiwań“ jest całkiem spora. Jeden z pracodawców chciał poprzez Portal Praca.pl znaleźć np. rzeźnika ze znajomością „minimum trzech języków obcych“, właściciel cukierni, chciał przyjąć do pracy cukiernika „przy kości“, bo uważał, że szczupły byłby źle odbierany przez klientów. Ktoś inny chciał w ogłoszeniu napisać, że zatrudni studenta trzeciego roku prawa z minimum trzyletnim doświadczeniem zawodowym w branży, a właściciel firmy chciał ogłosić, że poszukuje na stanowisko asystentki „ładnej blondynki o kobiecych kształtach“ – Oczywiście nie mogliśmy zamieścić takiego zlecenia – mówi Izabela Sadowska-Trzcińska, ekspert Portalu Praca.pl. – Kiedy właściciel dużego salonu poszukuje sprzedawców, a ma tam już sporo kobiet, do przyjęcia jest, gdy napisze w ogłoszeniu „mile widziani panowie“. Kiedy jednak chce zatrudnić osobę „nieatrakcyjną“ lub „ładną blondynkę o kobiecych kształtach“ musimy go poinformować, że takich wymagań nie możemy zamieścić w ogłoszeniu. Byłoby to przekroczenie nie tylko norm dobrego smaku, ale i przepisów prawa – mówi Sadowska-Trzcińska.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: